piątek, kwiecień 10, 2020

Szkoła z przyszłością - praktyki w NCBJ

Dnia 17 lutego młodzież z klas II B+C i II M wyjechała na trzydniowe praktyki do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą. W programie praktyk pierwszego dnia zwiedziliśmy jedyny w Polsce badawczy reaktor jądrowy "Maria". W Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych zobaczyliśmy, w jaki sposób wykonywany jest monitoring środowiska  i nadzór radiologiczny, a także dowiedzieliśmy się, jak szacowany jest wpływ Ośrodka na otoczenie. Tam przekonaliśmy się, jak wygląda Licznik Promieniowania Ciała Człowieka oraz poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat jego działania i zastosowania. Ważnym obszarem działalności Ośrodka jest projektowanie, testowanie i docelowo produkcja urządzeń diagnostyki i terapii schorzeń nowotworowych. Nowymi urządzeniami, jakie obecnie powstają na terenie NCBJ jest Colin 6, Interaline, Canis oraz  Swan. Pierwsze służy do obrazowania, monitorowania położenia oraz leczenia guza nowotworowego. Interaline to urządzenie do napromieniania tkanki wokół wyciętego nowotworu tuż po resekcji, jeszcze na stole operacyjnym.  Dwa kolejne znajdą zastosowanie w ochronie granicznej. Są to urządzenia do prześwietlania wielkogabarytowych ładunków na granicach państw oraz nowoczesne, mobilne systemy wykrywania materiałów niebezpiecznych. W laboratorium wykorzystywane jest unikalne urządzenie do wzorcowania (kalibracji) dozymetrycznej aparatury kontrolno-pomiarowej promieniowania gamma i promieniowania neutronowego, a także mierników skażeń powierzchniowych alfa- i beta- promieniotwórczych. Mieliśmy okazję zobaczyć Cyklotron i poszerzyć swoją wiedzę na temat jego działania.
W kolejnych dwóch dniach pod okiem specjalistów uczniowie wykonują ćwiczenia w laboratoriach Instytutu. Poznają w praktyce urządzenia do ukierunkowania i ograniczania zasięgu promieniowania jonizującego. Mają też okazję do wcielenia się w rolę badaczy – naukowców.
Tekst: Justyna Wojciechowicz, Anna Podeszwa

Silne wrażenia wywarł na mnie przestrzenny model elektrowni atomowej, która miała powstać w Żarnowcu. Pozwolił zrozumieć proces technologiczny przetwarzania energii jądrowej w energię cieplną a następnie w energię elektryczną. Gdyby większe grono społeczeństwa poznało w odpowiednim czasie tajniki systemów bezpieczeństwa i kolejne poziomy zabezpieczeń reaktora jądrowego mniejsze byłyby opory wobec niekonwencjonalnych źródeł energii elektrycznej. Inna byłaby struktura pozyskiwania energii w naszym kraju.
Kamil Brzezicki

Będąc na zajęciach praktycznych w NCBJ nie musimy sobie niczego wyobrażać. Możemy wszystko zobaczyć na własne oczy lub zmierzyć. Wątpliwości czy niejasności rozwiewamy w rozmowach bezpośrednich z osobami, dla których przemiany jądrowe są codziennością i pasją.  
Jakub Bziukiewicz i Patryk Bors

Bardzo podobało nam się zwiedzanie reaktora badawczego „Maria”. Mieliśmy również okazję zobaczyć najciekawsze fragmenty reaktora w postaci modeli w skali 1:1. Wrażenie zrobiły na nas kolejne prototypy prętów paliwowych stosowanych w tym reaktorze.
Michał Rutkowski

Powinno być więcej takich wyjazdów. Naprawdę warto było tu przyjechać. Myślałem że będzie nudno. Okazało się jednak że jest świetnie i przyjechałbym tu z chęcią drugi raz.
Jakub Łada

Wyjazd edukacyjny to nie tylko zwiedzanie i badania laboratoryjne, to też okazja do wspólnego spędzenia czasu, zawiązania przyjacielskich kontaktów z kolegami z innych miast. Sprzyjają temu super warunki zakwaterowania i wyżywienia. Relaks to nie tylko nazwa hotelu. To wygodne pokoje, smaczne posiłki, doskonałe warunki do wspólnego spędzania wieczorów.
Mieszkańcy pokoju 117: Artur, Sebastian, Dominik i Piotr z klasy II B+C

http://www.szkolazprzyszloscia.ncbj.pl/

Foto: Justyna Wojciechowicz

images/galerie/swierk_2014/mini/640_001.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_002.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_003.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_004.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_005.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_006.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_007.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_008.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_009.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_010.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_011.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_012.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_013.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_014.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_015.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_016.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_017.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_018.jpgimages/galerie/swierk_2014/mini/640_019.jpg

Partnerzy