sobota, kwiecień 21, 2018

Projekty edukacyjne w ramach NPRCz

Biblioteka szkolna dzięki przystąpieniu do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wzbogaciła swój księgozbiór o 956 egzemplarzy. Wśród nowych woluminów znalazły się książki zaproponowane przez nauczycieli i uczniów podczas plebiscytu: „Co czytam? Do czego wracam? Co polecam innym?”
W listopadzie i grudniu nauczyciele bibliotekarze i poloniści podejmowali działania promujące czytelnictwo i nowości wydawnicze realizując następujące projekty edukacyjne:
1) Czy „najgorzej z życiu to samotnym być?”- na podstawie książki Barbary Kosmowskiej „Samotni.pl” – p. Julia Suchecka – Szałkowska  dla kl. I,
2) „Nie trzeba zabijać uczuć. Wystarczy zabić w sobie nienawiść” kodeks postępowania wiedźmina  Geralta z Rivii – na podstawie sagi o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego – p. Iwona Markowska dla kl. II,
3) „Czy tracąc to, co w nas najcenniejsze, przestajemy być sobą? – na podstawie książek George R.R. Martina  „Gra o tron” oraz Nicka Vujcica „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”, „ Bez granic!”, „Nie daj się gnębić!”- p. Jolanta Białobrzewska dla kl. III,
 4) „Pogoda ducha  i mądrość – sylwetka Wisławy Szymborskiej” – na  podstawie książek Michała Rusinka „Nic zwyczajnego”, Anny Bikont i Joanny Szczęsnej „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”, Wisławy Szymborskiej „Wiersze wybrane” – p. Beata Waś, p. Katarzyna Aptacy dla kl.IV.
      Założeniem podejmowanych działań było ukazanie  poznawczej, społecznej i terapeutycznej roli książki.
Mimo, że książka przestała pełnić rolę głównego nośnika informacji o otaczającym świecie i jej funkcja jest obecnie inna, niż to miało miejsce kilkadziesiąt lat temu, to jednak –wg H.Radlińskiej – wciąż "... dostarcza modeli wytyczających sposób bycia, określa kodeksy postępowania, podaje przykłady dla rozwiązywania problemów życia własnego, grup i szerszych środowisk społecznych. Uczy sztuki wyboru wśród społecznych opinii i interesów, wśród różnych pojęć i chaosu, wskazuje źródła i cele wspólne (...), wzbogaca psychikę czytelnika, dając mu podstawy do rozumienia siebie jako jednostki wyodrębniającej się od reszty społeczeństwa własnym światem odczuć i do zrozumienia innych ludzi. "
Zapraszamy do wypożyczeń i życzymy spokojnych świąt z ciekawą lekturą.

Tekst: Beata Waś
Foto: Natalia Dąbrowska, Artur Jakacki – Szkolne Koło Fotograficzne

images/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_001.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_002.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_003.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_004.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_005.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_006.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_007.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_008.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_009.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_010.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_011.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_012.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_013.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_014.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_015.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_016.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_017.jpgimages/galerie/Projekty_edukacyjne_NPC/640_018.jpg

Partnerzy