czwartek, kwiecień 26, 2018

„Czytam książki, ponieważ…”

Wraz z coraz większą popularnością telewizji, a później komputerów w ostatnich latach, nawyk czytania książek zanika. Większość z nas jest tak pochłonięta oglądaniem filmów, graniem w gry komputerowe czy serfowaniem po internecie, że nie znajduje już czasu na książkę. Wiele osób woli również obejrzeć film nakręcony na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. W 2015 roku przeczytanie co najmniej jednej książki zadeklarowało 37% badanych. Książki, które cieszą się największą popularnością wśród badanych czytelników, to powieści, zwłaszcza romanse, sensacje i fantastyka. Najczęściej wymienianym autorem w 2015 roku – podobnie jak  w poprzednich latach – był Henryk Sienkiewicz.

Tekst: Katarzyna Aptacy
Foto: Łukasz Darmofał

Człowiek wychowany jedynie przez „szklany ekran” funkcjonuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Dlaczego? Ponieważ czytanie bardzo pozytywnie wpływa na ludzki rozwój. 21 marca obchodzony był Światowy Dzień Poezji, ustanowiony z inicjatywy UNESCO jesienią 1999 roku. Święto ma na celu promowanie pisania poezji, publikowania oraz czytania.22 marca 2017 roku w internacie Zespołu Szkół Zawodowych Nr1 w Ostrołęce zostały zorganizowane zajęcia biblioteczne dla uczniów klas pierwszych .Temat spotkania to:„Czytam książki, ponieważ…”. Lekcja poświęcona była analizie wartości czytania książek w życiu człowieka. Uczniowie opowiadali o swoich przeżyciach i doświadczeniach czytelniczych, jak również analizowali wypowiedź Agnieszki Holland. Reżyserka opowiadała, czym jest dla niej lektura i dlaczego książka jest nie do zastąpienia. Uczniowie wypowiadali się na temat – dlaczego warto czytać, czy książka jest nie do zastąpienia?

Celem zajęć było:
- zmiana negatywnego stosunku do czytania lektur,
- pobudzanie wyobraźni podczas czytania,
- uświadomienie uczniom, że można znaleźć książkę, której treść nas zainteresuje,
- wzbudzanie zainteresowania książką

Współorganizatorem spotkania była p. Anna Dudkowska.

images/galerie/Czytam_poniewaz/640_001.jpgimages/galerie/Czytam_poniewaz/640_002.jpgimages/galerie/Czytam_poniewaz/640_003.jpgimages/galerie/Czytam_poniewaz/640_004.jpgimages/galerie/Czytam_poniewaz/640_005.jpgimages/galerie/Czytam_poniewaz/640_006.jpgimages/galerie/Czytam_poniewaz/640_007.jpgimages/galerie/Czytam_poniewaz/640_008.jpg

Partnerzy