środa, czerwiec 20, 2018

Rok 2017 rokiem Józefa Konrada Korzeniowskiego - wyniki konkursu

Ustanowienie przez Sejm RP  roku 2017 rokiem Józefa Konrada Korzeniowskiego jest formą uczczenia 160-tej rocznicy urodzin pisarza – autora  między innymi  "Jądra ciemności", "Lorda Jima", "Smugi cienia" czy "Tajnego agenta". W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że Conrad w swoich powieściach "pokazał wizję Europy bez granic, wyrażał europejskiego ducha polskości oraz uczynił polskość dobrem powszechnym, (...) a podejmowanie tematów ważnych dla starego kontynentu czyni go pisarzem uniwersalnym".  

Józef Teodor Konrad Korzeniowski urodził się 3 grudnia 1857 r. w Berdyczowie (na terenie dzisiejszej Ukrainy), zmarł 3 sierpnia 1924 r. w Oswalds, w południowo-wschodniej Anglii. W ciągu trzydziestu lat pracy twórczej napisał piętnaście powieści i osiem tomów opowiadań.  Choć jest uznawany za jednego z największych stylistów w całej angielskiej literaturze, to do końca życia zachował silny, polski akcent. Przed śmiercią pragnął wrócić do ojczyzny.
Problematykę powieści Conrada można określić jako psychologiczno-moralną. Akcja tych utworów rozgrywa się przeważnie na morzu, wśród marynarzy, w egzotycznej scenerii Oceanu Indyjskiego, jego wysp i archipelagów. Specyficzne warunki są doskonałym tłem dla rozważań na temat ludzkich granic moralnych i etycznych. Pisarza inspirowała też literatura polska, przede wszystkim wielcy romantycy i typowe dla nich motywy - wierności, zdrady, obowiązku i honoru.
W sprawach polskich Korzeniowski wypowiadał się w esejach politycznych, które były płomiennym apelem o utworzenie państwa polskiego, skierowanym do zachodnich polityków, a także w noweli "Książę Roman", będącej hołdem złożonym bohaterom polskich powstań niepodległościowych z XIX w.
Dzięki swojemu dorobkowi literackiemu pisarz zajmuje niekwestionowaną pozycję klasyka nowoczesnej literatury, który zmienił oblicze prozy powieściowej. Jego utwory – w kontekście współczesnych problemów cywilizacyjnych – są wciąż aktualne i na nowo interpretowane, również w  ekranizacjach filmowych -  "Jądra ciemności" ("Czas Apokalipsy" F. F. Coppoli), "Smugi cienia" Andrzeja Wajdy, czy zrealizowanego przez BBC "Tajnego agenta".
W obchody roku jubileuszowego tradycyjnie już włączyliśmy się konkursem przedmiotowym z języka polskiego, który ma na celu przybliżenie i rozpowszechnienie wiedzy na temat życia i twórczości wybitnych osobowości kultury polskiej. Zwycięzcą XIV-tej edycji okazał się Jakub Rosiński, uczeń klasy II H.

Partnerzy