piątek, listopad 24, 2017

Delegacja z Ostrołęki z wizytą w Pińsku

Delegacja z Ostrołęki na czele z wiceprezydentem miasta Grzegorzem Płochą przebywała w ostatnich dniach w Pińsku na Białorusi. Na potrzeby szkoły, prowadzonej przez Polską Macierz Szkolną, samorząd miasta przekazał wyposażenie pracowni językowej.
Obecnie na kursy języka polskiego, prowadzone w tej szkole uczęszcza ok. 200 osób. Liczba ta systematycznie rośnie. Są to głównie dzieci i młodzież, ale także osoby starsze z Uniwersytetu III wieku. Większość z nich posiada polskie korzenie, a dobra znajomość języka otwiera im drogę do uzyskania Karty Polaka. Taki dokument ułatwia przyjazdy do Polski, a młodzieży otwiera drogę do bezpłatnej nauki i studiów w naszym kraju.
Szkołę od lat prowadzi pani Helena Jaruticz, a placówka utrzymuje się tylko ze składek społecznych oraz wsparcia przekazywanego z Polski.
Obecni w Pińsku dyrektorzy ostrołęckich placówek - Tadeusz Olszewski, dyrektor ZSZ nr 1 i Marek Wółkowski, dyrektor ZS nr 3 zadeklarowali praktyczną pomoc w nauce języka polskiego poprzez wymianę młodzieży i bezpośrednią współpracę nauczycieli.
Spotkanie, na którym prezentowaliśmy Ostrołękę i nasz system kształcenia (także studiów - dr Ireneusz Żuchowski) cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i przebiegało w bardzo serdecznej atmosferze.
Wiceprezydent Grzegorz Płocha i sekretarz miasta Mariusz Prusaczyk spotkali się również z władzami Pińska, które wstępnie zadeklarowały możliwość współpracy kulturalnej miast.

źródło: www.eostroleka.pl