piątek, marzec 22, 2019

Wystawa budowli z klocków LEGO oraz Targi "Elektrotechnika i Światło"

W dniu 31 stycznia 2018 r., uczniowie klas o profilu elektrycznym, udali się na wycieczkę do Warszawy. W programie był udział w Międzynarodowej Wystawie Budowli z Klocków Lego na PGE Narodowym oraz Międzynarodowych Targach Elektrotechnika (wystawa Teletechnika) połączonymi z Targami Światło.
Myślą przewodnią trzeciej edycji budowli z klocków lego była INWAZJA GIGANTÓW. Tegoroczne ekspozycje imponują rozmachem oraz skalą prezentowanych modeli.
90 procent z nich to budowle premierowe nie pokazywane nigdy wcześniej w Polsce. Wystawiono ponad 100 największych, najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych budowli z całej Europy, które pochłonęły ponad 10 milionów klocków Lego.

Najbardziej dominujące modele tej edycji to:
•    zbudowany z 1 230 000 klocków i zajmujący 25m2 waszyngtoński Kapitol o wysokości 167 cm z 45 000 oknami i tysiącem minifigurek;
•    odtworzony z niezwykłą starannością o szczegóły, gmach paryskiego dworca zbudowany z 45 000 klocków;
•    zajmujące 15 m2 i zbudowane z 270 000 klocków Gotham City - abstrakcyjne miasto, w którym rozrywa się akcja Batmana;
•    wykonane w skali 1:1 wybitne postacie ze świata sportu (Agnieszka Radwańska, Marcin Gortat, Robert Lewandowski), nauki (Mikołaj Kopernik);
•    4 metrowej wysokości kręcący się Diabelski Młyn;
•    7 metrowy, wykonany w skali 1:1 z 900 000 klocków pojazd bohatera filmów o Batmanie;
•    5 metrowy latający lotniskowiec Helicarrier;
•    budowle edukacyjne z serii "Human Body", czyli 5 układów ciała człowieka: szkielet, układ oddechowy, nerwowy, trawienny i krwionośny;
•    dla fanów Gwiezdnych Wojen wydzielono specjalną strefę Star Wars;
•    rekonstrukcje postaci z popularnych filmów i komiksów - Batmana, Spidermana, Thora, Kapitana America, Iron Mana oraz ponad 2,5-metrowego Hulka;
•    bohaterowie kultowych bajek (Księżniczki - Disney Princess: Aladyn, Arielka, Frozen, Piękna i Besta, Roszpunka, Kopciuszek, Merida Waleczna, Mulan, Kucyki Ponny, Alicja w Krainie Czarów).
Link do strony http://www.wystawaklockow.pl/warszawa/

Targi Elektrotechnika i Światło odbywają się tradycyjnie w warszawskiej hali wystawienniczej EXPO XXI. Podczas zwiedzania stanowisk wystawców, uczniowie mieli możliwość zapoznać się zarówno ze sprawdzonymi systemami z tych dziedzin jak również z nowatorskimi i innowacyjnymi rozwiązaniami. Systemy oświetlenia, zabezpieczeń oraz elektroinstalacji i budownictwa, prezentowane był przez wiodące na tym rynku firmy polskie i zagraniczne, w tym najwięcej chińskich. Chińczycy zajmowali nawet zupełnie odrębny pawilon. Producenci i handlowcy zaprezentowali na Targach systemy i technologie pozwalające na znaczne zmniejszenie zużycia energii, zwłaszcza tej elektrycznej, wpisując się tym samym w obecny trend ukierunkowany na oszczędzanie energii i wykorzystanie źródeł energii odnawialnej. Ze względu na niesamowite efekty wizualne, duże zainteresowanie wzbudził sektor poświęcony systemom iluminacji i oświetlenia, wykorzystujący technologię opartą na diodach LED. Są to obecnie najbardziej rozpowszechnione energooszczędne i bardzo trwałe źródło światła powszechnego użytku. Stosuje się je w gospodarstwach domowych, zakładach przemysłowych i motoryzacji. Promocja firm i ich produktów polegała na organizacji warsztatów, seminariów naukowych, konferencji i prezentacji sprzętu. Rozdawano również kolorowe prospekty i drobne gadżety. Dużym zainteresowaniem cieszył się Salon Prasowy z udostępnionymi zwiedzającym czasopismami tematycznymi i katalogami z wyrobami producentów.
Bardzo ciekawy był sektor związany z elektrycznymi pojazdami takimi jak samochody, skutery i rowery. Duże zainteresowanie wzbudziło stoisko z drukarkami 3D i ich ogromnymi możliwościami zastosowań. Uczestniczący w targach uczniowie, zapewnie mieli wiele pozytywnych wrażeń. Ponadto zetknęli się technologiami i ich obszarami zastosowań w których po ukończeniu szkoły przyjdzie się im rozwijać zawodowo.
Zwieńczeniem wizyty w Warszawie były zakupy w centrum handlowym Arkadia. Organizatorem wyjazdu był pan Leszek Szymaniewski a opiekunami panowie Maciej Masztalerz i Jan Podrażka.

Tekst i foto:  Jan Podrażka

images/galerie/Targi_Lego/640_001.jpgimages/galerie/Targi_Lego/640_002.jpgimages/galerie/Targi_Lego/640_003.jpgimages/galerie/Targi_Lego/640_004.jpgimages/galerie/Targi_Lego/640_005.jpgimages/galerie/Targi_Lego/640_006.jpgimages/galerie/Targi_Lego/640_007.jpgimages/galerie/Targi_Lego/640_008.jpgimages/galerie/Targi_Lego/640_009.jpgimages/galerie/Targi_Lego/640_010.jpgimages/galerie/Targi_Lego/640_011.jpgimages/galerie/Targi_Lego/640_012.jpgimages/galerie/Targi_Lego/640_013.jpgimages/galerie/Targi_Lego/640_014.jpgimages/galerie/Targi_Lego/640_015.jpgimages/galerie/Targi_Lego/640_016.jpg


Partnerzy