piątek, marzec 22, 2019

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ogłoszony przez UNESCO 17  listopada 1999 roku. Jego ideą jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na bogactwo różnorodności językowej świata i konieczność jego ochrony,  a także promocji wielojęzyczności. Z najnowszych statystyk wynika, że co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego. Z tej okazji w bibliotece szkolnej przygotowana była tablica informacyjna dotycząca  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz wystawka tematyczna „ Wydawnictwa poprawnościowe:”.  

 

21 lutego w internacie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce odbyły się zajęcia biblioteczne dla uczniów klas pierwszych. Temat spotkania  to „ Czy mówimy dobrze po polsku?” i „  Ze słownikami za pan brat”.  Zajęcia nawiązywały do obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego  .Na wstępie uczniowie wypowiadali się  czy i z jakich słowników najczęściej korzystają. Po przekazaniu uczniom najistotniejszych informacji dotyczących wydawnictw poprawnościowych  wychowankowie  wykonywali ćwiczenia   w grupach z zastosowaniem różnych słowników.  Następnie każdy uczeń musiał zmierzyć się  z wcześniej wylosowanym połamańcem językowym.

 Celem zajęć było:
- wspomaganie szkolnej edukacji polonistycznej,
- doskonalenie umiejętności sprawnego korzystania ze słowników językoznawczych,
- kształcenie umiejętności sprawnego posługiwania się językiem polskim,
- rozwijanie umiejętności pracy w zespole.
Współorganizatorem spotkania była p. Anna Dudkowska

Tekst : Katarzyna Aptacy
Foto: Anna Dudkowska

images/galerie/dzien_jezyka_ojczystego/640_001.jpgimages/galerie/dzien_jezyka_ojczystego/640_002.jpgimages/galerie/dzien_jezyka_ojczystego/640_003.jpgimages/galerie/dzien_jezyka_ojczystego/640_004.jpgimages/galerie/dzien_jezyka_ojczystego/640_005.jpgimages/galerie/dzien_jezyka_ojczystego/640_006.jpgimages/galerie/dzien_jezyka_ojczystego/640_007.jpg

Partnerzy