środa, czerwiec 20, 2018

Pamiętamy, Panie Doktorze

Każdy 19 dzień marca jest dla nas, uczniów, nauczycieli i pracowników ZSZ Nr 1 w Ostrołęce, dniem szczególnej pamięci o Józefie Psarskim, pomysłodawcy i założycielu naszej szkoły. W tym roku dzień imienin naszego patrona pokrył się ze 150 rocznicą urodzin tego niezwykłego człowieka, którego droga życiowa przywiodła do Ostrołęki. Józef Psarski urodził się 19 marca 1868 roku w Grabowej koło Piotrkowa Trybunalskiego. Studia medyczne ukończył w Kijowie, a pracę zawodową rozpoczął jako lekarz kolejowy. Z Ostrołęką związał swoje życie, co okazało się zbawienne dla miasta, gdyż ten niezwykły człowiek rozpoczął wcielanie w życie wielu światłych idei, które na zawsze zmieniły Ostrołękę.  Psarski zajął się, między innymi, organizowaniem tajnego nauczania, założył bibliotekę, stanowiącą pierwszą książnicę na terenach miasta.To dzięki staraniom doktora powstał pierwszy w mieście sklep spółdzielczy i kasa zapomogowo-pożyczkowa, udzielająca bezprocentowych pożyczek.

Doktorowi zależało, aby młodzi ludzie żyli aktywnie i poświęcali się dla ważnych idei, dlatego założył Towarzystwo Wioślarskie, zachęcał młodzież do wstępowania w szeregi ZHP i zaszczepiał patriotyczne ideały.
Dla nas jednak najistotniejsze wydarzenie nastąpiło w 1921 roku, kiedy to staraniem Psarskiego powołano do życia szkołę ślusarsko-mechaniczną, która przeniesiona w 1927 roku do przebudowanej cerkwi prawosławnej, przekształciła się przez lata w znany dziś wszystkim mieszkańcom Ostrołęki i okolic  Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 imienia doktora Józefa Psarskiego.
Mamy za co dziękować doktorowi Psarskiemu, dlatego jak co roku, wybraliśmy się na cmentarz parafialny, aby złożyć hołd przed grobem doktora, którego duch jednak żyje wciąż w murach naszej szkoły. Wiązanka wiosennych kwiatów i zapalone znicze są symbolem naszej pamięci.
Doktor Józef Psarski jest dla nas lokalnym bohaterem, wzorem i przykładem do naśladowania. Jego działania wpisują się w budowanie niepodległej Polski, której 100 lat będziemy w tym roku świętować, dziękując dobremu losowi, że pokierował drogami  Józefa Psarskiego i zawiódł Go na kurpiowskie ścieżki.
Tekst: M. Łapińska

images/galerie/GrobPsarskiego/mini/640_IMG_5404.JPG