środa, czerwiec 19, 2019

KATYŃ. WYBACZYĆ – TAK. ZAPOMNIEĆ – NIE.

Kiedy 13 kwietnia 1943 roku Niemcy ogłosili, że w lesie niedaleko Smoleńska odkryto masowe groby oficerów polskich, wziętych do niewoli przez Sowietów jesienią 1939 roku, początkowo nikt nie uwierzył. Gdy jednak opublikowano zdjęcia  tysięcy równo ułożonych ciał, a dowództwo Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie zaczęło dochodzić, że zamordowani to oficerowie, których nadaremnie poszukiwano na bezkresnych przestrzeniach sowieckiego imperium, by powołać ich do służby w pozbawionej kadr oficerskich armii generała Władysława Andersa - bolesna prawda dotarła do świadomości Polaków.  Przez ponad 50 lat była ona jednak ukrywana przed światową opinią publiczną.
W obozie w Kozielsku znajdowało się łącznie 4500 jeńców: oficerowie, profesorowie, lekarze, nauczyciele, literaci, dziennikarze, inżynierowie. W obozie w Starobielsku przebywało ich około 3900, blisko połowę tej liczby stanowili oficerowie wzięci do niewoli po obronie Lwowa. Ponadto byli tam profesorowie, lekarze, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie. W Ostaszkowie uwięziono około 6500 jeńców: oficerów i podoficerów, duchownych, pracowników sądownictwa. 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęto likwidację wszystkich trzech obozów.
Katyń - to  dramat niewoli i wymordowania przez NKWD polskich oficerów, zabijanych pojedynczo strzałem w tył głowy.

Katyń - to prawda przez długie lata okrywana kłamstwem, przemilczana przez mocarstwa, do dzisiaj spychana na margines świadomości.
Katyń - to zbrodnia ludobójstwa, z punktu widzenia prawa jedno z najkrwawszych zbiorowych przestępstw. Zbrodnia nierozliczona, nieosądzona przez żadną międzynarodową konstytucję, której motywy są jednoznaczne - zadanie ciosu elicie narodu polskiego, aby łatwiej go zniewolić i wynarodowić.
Siedemdziesiąt lat później na ziemi katyńskiej miała miejsce katastrofa lotnicza, w której zginęło 96 osób: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące - polska delegacja na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.
Młodzież ZSZ Nr 1 uczciła pamięć ofiar Katynia uroczystym apelem, w trakcie którego odczytano fragmenty pamiętników i listów znalezionych w  grobach, a wydobytych z mundurów i butów zamordowanych oficerów. Wyświetlone zostały też fragmenty przejmującego filmu Andrzeja Wajdy pt. „Katyń”. Dyrektor szkoły Pan Tadeusz Olszewski, zwracając się do młodzieży, przypomniał jak ważną rolę w umacnianiu tożsamości narodowej odgrywają elity intelektualne, w które niejednokrotnie uderzali zaborcy i okupanci oraz podkreślił konieczność dbania o wychowanie obywateli związanych z narodem, jego historią, kulturą i tradycją. W apelu wystąpili uczniowie klas: II P, II A, III P, przygotowani przez nauczycielki języka polskiego – p. Iwonę Markowską i p. Julię Suchecką – Szałkowską.
Tekst: Julia Suchecka-Szałkowska

images/galerie/Katyn18/mini/640_001.jpgimages/galerie/Katyn18/mini/640_002.jpgimages/galerie/Katyn18/mini/640_003.jpgimages/galerie/Katyn18/mini/640_004.jpgimages/galerie/Katyn18/mini/640_005.jpgimages/galerie/Katyn18/mini/640_006.jpgimages/galerie/Katyn18/mini/640_007.jpgimages/galerie/Katyn18/mini/640_008.jpgimages/galerie/Katyn18/mini/640_009.jpgimages/galerie/Katyn18/mini/640_010.jpgimages/galerie/Katyn18/mini/640_011.jpgimages/galerie/Katyn18/mini/640_012.jpg

Partnerzy