środa, czerwiec 19, 2019

Wycieczka do Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Orzyszu

W dniu 17 kwietnia 2018r. uczniowie klas elektrycznych II A i III A pod opieką nauczycieli Grzegorza Gałki, Macieja Masztalerza i Leszka Szymaniewskiego odbyli wycieczkę do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Orzysz, znajdującego się w Bemowie Piskim. Na miejscu na naszych uczniów czekał szereg atrakcji. Na pierwszy ogień – i to dosłownie – poszły ćwiczenia na najnowocześniejszym w Polsce trenażerze strzeleckim – Śnieżniku. Uczniowie zapoznawali się z różnymi rodzajami broni, ich obsługą oraz doskonalili swoje umiejętności strzeleckie. A te jak się okazało wcale nie są małe. Większość mogła się pochwalić naprawdę celnym okiem.

Po ostrej wymianie ognia udaliśmy się na teren jednostki, aby z bliska przyjrzeć się funkcjonowaniu tej nowoczesnej, wielonarodowej struktury. Poznaliśmy kulisy funkcjonowania żandarmerii wojskowej, powierzonych jej zadań, sposobów ich realizacji i niezbędnego do tego celu sprzętu. Mieliśmy też okazję uczestniczyć w pokazie wykrywania narkotyków przez specjalnie do tego celu wyszkolonego psa. Z zaciekawieniem przyjrzeliśmy się pracy i sprzętowi wojskowej straży pożarnej z nowoczesnymi generatorami prądotwórczymi i urządzeniami zasilanymi za ich pomocą. Chętni mogli założyć kompletny ubiór strażaka i spełnić tym samym marzenia z dzieciństwa.
Następnie udaliśmy się w teren, aby zwiedzić inne obiekty wchodzące w skład Ośrodka, w tym poligon położony na prawie 17 tys. hektarach. Zobaczyliśmy m.in. bojową strzelnicę piechoty, będącą najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce i mogliśmy wczuć się w rolę dowódcy obserwującego manewry i sterującego polem walki. Duże zainteresowanie młodzieży wzbudził  zabytkowy tarczociąg, używany jeszcze w latach 70 –tych, a to z uwagi na jego rozmiary i wykorzystanie do napędu jego mechanizmów ogromnych maszyn elektrycznych, pracujących w układzie Leonarda.
Po wrażeniach z jednostki na młodzież czekała kolejna atrakcja, którą było zwiedzanie z przewodnikami Twierdzy Osowiec, która na początku XX wieku zaliczana była do najnowocześniejszych twierdz świata i która nigdy nie została zdobyta. Spośród czterech fortów dwa zachowały się w dobrym stanie, jednak z uwagi na funkcjonującą tam wciąż jednostkę wojskową dla turystów został przeznaczony fragment fortu centralnego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od muzeum, w którym zgromadzono różne rodzaje broni, umundurowania oraz wiele przedmiotów związanych z wojskiem i ostatnimi wojnami. Tu również poznaliśmy historię budowy twierdzy. Po wyjściu z muzeum przewodnik zabrał nas na długi spacer po terenie twierdzy i jej korytarzach. Poza zwiedzeniem naziemnej części mieliśmy możliwość zwiedzenia jej rozległych, ciemnych, zimnych i wilgotnych podziemi i poczuć się jak żołnierze w latach wojny. Zwiedzanie twierdzy przebiegło nam bardzo szybko głównie dzięki przewodnikowi opowiadającego z wielką pasją o twierdzy i jej historii a przy okazji racząc młodzież przydatnymi w życiu morałami.
Wycieczka zrobiła na uczniach duże wrażenie. Kto wie, może któryś z nich zwiąże swoją przyszłość z Wojskiem Polskim, wstępując do Wojsk Obrony Terytorialnej, NSR lub kontynuując naukę w Wojskowej Akademii Technicznej.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Gałka

images/galerie/Wycieczka_orzysz/640_002.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_003.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_004.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_005.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_006.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_007.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_008.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_009.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_010.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_011.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_012.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_013.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_014.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_015.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_016.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_017.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_018.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_019.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_020.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_021.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_022.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_023.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_024.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_025.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_026.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_027.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_028.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_029.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_030.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_031.jpgimages/galerie/Wycieczka_orzysz/640_032.jpg

Partnerzy