wtorek, styczeń 19, 2021

Rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga - Grudzińskiego. Szkolny konkurs przedmiotowy

Latem 2018 roku posłowie RP zdecydowali o ustanowieniu patronów 2019 roku. Uhonorowani w ten sposób zostali: Gustaw Herling-Grudziński, Anna Walentynowicz, Stanisław Moniuszko, a także wydarzenia: Unia Lubelska i Powstanie Śląskie. Grudziński znalazł się w tym gronie  w uznaniu „słowa i czynu", w uchwale podkreślono, że jego losy i twórczość stanowią „świadectwo cierpień człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”. Pisarz był bowiem więźniem sowieckiego łagru, żołnierzem Armii Andersa, brał udział w bitwie pod Monte Cassino, współpracował z „Kulturą” i Radiem Wolna Europa. Jako emigrant zaangażował się w pomoc polskiej opozycji antykomunistycznej, ale przede wszystkim ceniony był w ojczyźnie i na świecie jako autor książki "Inny świat. Zapiski sowieckie" oraz "Dziennika pisanego nocą", który „z niezwykłą odwagą opisuje tragedię człowieka poszukującego moralnego ładu i prawdy”.


Propagowanie twórczości Gustawa Herlinga - Grudzińskiego było jednym z celów XVI - ej edycji przedmiotowego konkursu z języka polskiego, upamiętniającego wielkich twórców polskiej literatury i kultury.  Tegorocznymi zwycięzcami zostali:
Adam Suski z klasy III F - miejsce 1,
Aneta Auguściak z klasy 1 G - miejsce 2,
Kacper Skierkowski z klasy III P - miejsce 3.
Gratulujemy!

Tekst: Julia Suchecka - Szałkowska

images/galerie/Grudzinski/mini/640_001.jpgimages/galerie/Grudzinski/mini/640_002.jpgimages/galerie/Grudzinski/mini/640_003.jpg