niedziela, sierpień 20, 2017

Międzynarodowe warsztaty „Partnerschaften 2012” w Turyngii

W dniach 23.10.2012 r. – 25.10.2012 r. dyrektor szkoły Tadeusz Olszewski i wicedyrektor Cezary Pilcicki uczestniczyli w międzynarodowych warsztatach: „Partnerschaften 2012” zorganizowanych w Erfurcie w Turyngii.
Celem wizyty było nawiązanie współpracy, za pośrednictwem DEHOGA Thüringen KOMPETENZZENTRUM zrzeszającej około 1400 członkowskich firm, z przedsiębiorstwami z branży elektrycznej, elektronicznej i mechatronicznej.

Dzięki podjętym staraniom nasi uczniowie będą mieli zwiększony dostęp do wysokiej jakości praktyk zawodowych i staży bezpośrednio u przedsiębiorców. Przełoży się to również na podwyższenie u uczniów umiejętności zawodowych zgodnych z kierunkiem nauczania poprzez udział w praktykach w zakładach o wysokim poziomie organizacyjnym i technicznym, umiejętności wykonywania określonej pracy zgodnej z kierunkiem nauczania poprzez udział w stażach oraz umiejętności pracy zgodnej z kierunkiem nauczania w środowisku zawodowym niemieckojęzycznym.
Podczas trzydniowych warsztatów delegacja naszej szkoły wraz z przedstawicielami Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce oraz partnerami strategicznymi - Wyższą Szkołą Ekonomiczno -Społeczną w Ostrołęce oraz Agencją Rozwoju Regionalnego w Ostrołęce brała udział w interesujących wykładach, m.in. „Wspieranie europejskiej kariery”, „Idea założenia międzynarodowych ośrodków kształcenia zawodowego”, „Znaczenie wykształcenia i kształcenia zawodowego dla rozwoju gospodarki regionalnej”, „Drogi kooperacji w międzynarodowym rozwoju siły fachowej (projekty rozwojowe, transferowe, modelowe, eksport kształcenia, częściowe i modułowe kształcenie w regionach partnerskich)”. Uczestnicy mieli także możliwość zwiedzenia zakładów przemysłowych w Erfurcie i okolicach i przyjrzenia się organizacji pracy, zarządzaniu i cyklom produkcji. Cenne okazało się spotkanie z przedstawicielem Izby Handlowo-Przemysłowej odpowiedzialnej za organizację egzaminów zawodowych. Sprzyjało to wymianie doświadczeń i porównaniu form przebiegu egzaminu zawodowego w Niemczech i w Polsce.
Wyjazd okazał się bardzo owocny. Dyrekcja liczy, że współpraca się rozwinie, powstaną nowe projekty działań związane z kształceniem zawodowym. Wizycie w Turyngii towarzyszyła życzliwa atmosfera.